Janošikový diery - Malý Rozsutec - Velký Rozsutec
 
Aniž bych to plánoval, tak se prvním kopcem v novém roce stal Malý Rozsutec


Všechno začalo o pár dní dřív, když mi volal Riči, že s Mačínem jedou na Janošíkovy diery a jestli se nechcu přidat. Chtěl jsem. Z Ostravy jsme vyjeli v 6 ráno, celou cestu jsem prospal :-). Po menších přípravách (Návleky, snídaně apd.) vyrážíme v 8:35 z vrátné, po modré. pod malou vrstvou sněhu je led tak to dost klouže. Diery bez turistů mají svoje kouzlo, a nemusíme čekat ve frontě, ale zase na sněhu a ledu to trvá trošku déle. V 11 hodin jsme pod tanečnicou, svačíme, fotíme, plánujem, mezitím se velký Rozsutec ocitá v mlze.


Vyražíme na medziholie a pak Malý rozsutec, podle nestop jsme tam dneska první, tady to bylo spíš na sněžnice, boříme se do sněhu a cesta je celkem namáhavá. Skály jsou pokryté ledem tak jsme vděčni za řetězy.


Na vrcholu jsme v 11:48 fouká silný vítr tak rychle děláme společnou fotku a schováváme se do závětří. . Riči mě na vrcholu upozorňuje že pokud nejsem Wapit, nesmím na Velký Rozsutec dorazit jako první, tak aspoň lepím Kalit nálepku na vrcholový sloupek :-) Dolů vyrážím jako první a jelikož už to docela dost klouže před prvníma řetězama nasazuju mačky, jako první ze skupiny. Na velký Rozsutec už vede prošlapaná cesta a potkáváme i nějaké lidi, fouká vítr a vrchní část cesty je zledovatěláve 14:30 dosahujem vrchol, to už má mačky i Riči, je mlha že na sebe nevidíme


a silný vítr vůbec nepřestáva, po krátke zastávce na vrcholu zase prcháme do závětří, kde se posilňujem rychlými cukry a slivovicou.

Následuje sestup dolů, v mlze, větru který zabodává jehličky ledu do tváře a nejde mu uniknout a po zledovatělém chodníku.


Moc se nezdržujem a spěcháme dolů, v 17 hodin už za sebou máme pivko a jedem s přestávkou na nákup korbačíků a borovičky, do Pizzere návštívit kamarádku od Ričího s Mačínem, dávame si Pizzu a pivo. V 19:30 jedeme směr Ostrava cestou prozměnu spím ještě stihnu informovt Jawora o situaci na fatře, a v 21:30 jsme doma. Fajný výlet :-)

Víc fotek na: Lednová fatra

Komentáře?: Návštěvní kniha